Home Page

Who's Who

Governors

 

The school governing body consists of 13 members and since we became an academy, some of its duties have been taken over by the Flying High Trust Board of Directors.

 

The governing body meets once per term and is responsible for ensuring the Academy fulfills its statutory obligations and that the pupils at the school are receiving a high quality education.

 

Our governors are:

 

Name

Role

Declaration of Business/Financial/Other Interest

Stuart Hoult- Chair

Community Governor

Appointed by Parents

Date in Office 2009

End Date 19.05.20017

Director - UK Coal

Anna Evans

Parent Governor

Appointed by Parents

Date in Office 2013

End Date 0.03.2017

None

James Hobson

Parent Governor

Appointed by Parents

Date in Office 2009

End date 19.05.2017

None

Colin Sawers

Community Governor

Appointed by Gov Body

Date in Office 2012

End Date 16.03.2018

Staff Governor - West Notts College

Diane Wise

Community Governor

Appointed by Gov Body

Date in Office 2011

End Date 22.11.2019

Owner/Manager Kidzgrove Daycare

Janet Dodds

Non-teaching Staff

Appointed by Staff

Date in Office 2009

End Date 27.02.2017

None

Janet Rowbotham

(retired - no longer on GB after 17.04.2017)

Teaching staff

Appointed by Staff

Date in Office 2011

End Date 17.04.2017

None

Gary Walker

 

Headteacher

Date in Office 2008

Spouse on school staff

 

Karen Wakelin

Parent Governor

Appointed by Gov Body

Date in office 07.12.16

End Date 06.12.20

None

Lisa Rossiter-MGarry

Parent Governor

Appointed by Gov Body

Date in office 07.12.16

End Date 06.12.20

None

Amanda Richards

Staff Governor

Appointed by staff

Newly appointed 2017 (dates to be confirmed)

None

Catherine Darby

Parent Governor

Appointed by Gov Body

Date in office 07.12.16

End Date 06.12.20

None

Alan Scott

Parent Governor

Appointed by Gov Body

Date in office 07.12.16

End Date 06.12.20

None

 

 

The majority of governor decision making takes place in two main subcommittees that meet once per term prior to Full Governing Body meetings. (New governors who started in December 2016 have not yet been allocated to their subcommittees)

 

Our two main subcommittees are:

 

Strategic Development & Pupils

Finance & General Purposes

This committee gathers information on practically everything that involves our children and makes informed decisions on how the school can best move forward.

This committee is responsible for gathering information on the school budget, the buildings and the staff at the school and makes decisions on how the school can make best use of its resources to support the children at the school

The committee members are:

 

Diane Wise - Chair

Anna Evans

Colin Sawers

James Hobson

Amanda Richards

Gary Walker

The committee members are:

 

Anna Evans - Chair

Diane Wise

Stuart Hoult

Colin Sawers

Janet Dodds

Gary Walker

 

 

 

 

 

Governors' Attendance at Meetings

Name

Attendance at Meetings Over the Past Year

7th December 2016

15th March 2017

14th June 2017

FGB

SDP

FGP&P

FGB

SDP

FGP&P

FGB

SDP

FGP&P

Stuart Hoult

N

N

N

  N

 Y Y

 Y

Anna Evans

Y

Y

Y

 N

 Y

 Y

 Y

James Hobson

N

Y

N

 Y

 N

 N

Colin Sawers

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Diane Wise

Y

Y

Y

 Y

 Y

Janet Dodds

Y

N

Y

 Y

 N

Janet Rowbotham

Y

Y

Y

 Y

 Y

 Y

left 

left

 left

Gary Walker

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Karen Wakelin

Y Y Y Y Y Y

 N

 N

Lisa Rossiter-McGarry

Y Y Y Y Y Y

 N

 N

Amanda Richards

 

 

 

 

 

 

 Y

 Y

 Y

Catherine Darby

Y

Y

Y

N

N

N

 N

N

Alan Scott

Y

Y

Y

Y

Y

Y

 N

 N

 N

 

School Staff 2016/2017

 

Senior Leadership Team

Gary Walker - Headteacher

Tom Daniel - Deputy Headteacher

Amanda Richards - Assistant Headteacher

Lisa Evans - Senior Teaching Assistant

Janet Dodds – School Business Manager

 

Safeguarding Designated Persons

Gary Walker

Lisa Evans

 

SENCO

Corey Nightingale

Laura Childs

 

Teaching Staff

Nursery (Foundation Stage 1)

Jane McDonald

Acorns (Foundation Stage 2)

Kelly Darby – Acorns B

Laura Childs - Acorns A

Year 1 & 2

Michelle Martin – Clumber Class

Sarah Shaw – Sherwood Class

Amber Burke – Rufford Class

Year 3 & 4

Corey Nightingale – Welbeck Class

Katie Kier – Thoresby Class

Jess Allison – Birklands Class

Year 5 & 6

Tom Daniel – Dukeries Class

Debs Hunton – Newlands Class

Amanda Richards – Harlow Class

Reading Recovery

Lily Jones

Guitar/Ukulele Teacher

Tim Hancock

 

Teaching Assistants

Lisa Evans

Lynn Hollingsworth

Vicky Freeman

Becky Walters

Vicky Lilliman

Sally Jeske

Anne Taylor

Adele Donson

Jayne Hymas

Julie Andrews

Renee Walker

Jen Dawson

Paulette Darby

Kelly Kirk

 

 

Administration Staff

Janet Dodds – School Business Manager

Ami Minto – Finance Assistant

Kate Ryder – Receptionist/Admin Assistant/PA

 

Home/School Liaison

Becky Walters – Family Liaison officer

Kim Carr – School Nurse

Tracey Clarke – School Nurse Practitioner

 

Mid-day Supervisors

Julie Snelling

Emma Kelly

Julie Green

Jen Gunn

Sandra Leverton

Wendy Parnham

Tracey Wilkinson

Sue Wilson

Kerry Gullick

Mel Cassidy

April Austin

Tracey Varga

Laura Sills

Melanie Parr

Debbie Ragsdale

 

Site Management, Cleaning & Catering

Alan Reason – Site Manager

Michelle Whittlestone – Cleaner

Linda Germain– Cleaner

June Rogers – Cleaner

Pauline Bowers - Cleaner

Julie Moncaster – School Chef

Stef Gregory – Kitchen Staff

Zoey Smyth – Kitchen Staff


Look back with pride and forward with confidence